Zimowe Buty po Sezonie - Jak je prawidłowo przygotować do letniego odpoczynku?

01 mar, 2024

Mroźne dni zbliżają się ku końcowi, co oznacza, że nadszedł czas, aby zadbać o nasze zimowe obuwie i przygotować je na letni odpoczynek. Bardziej zabudowane fasony butów, np. kozaki, czy botki, wymagają szczególnej uwagi podczas przechowywania, tak by w kolejnym sezonie nie były pogniecione i poniszczone.


Oto przewodnik krok po kroku, jak przygotować i przechowywać jesienno-zimowe obuwie, aby cieszyć się nimi przez wiele sezonów.

 

Krok 1: Czyszczenie

Przede wszystkim nigdy nie odkładajmy brudnych i zaniedbanych butów po sezonie. Dlaczego?


Po pierwsze, nigdy nie wiadomo kiedy będziemy potrzebowali ich użyć. Polska pogoda potrafi zaskakiwać, więc lepiej być przygotowanym. Po drugie, ważniejsze, prawidłowa pielęgnacja i przechowywanie przekłada się nie tylko na zachowanie estetyki, ale też na ich dłuższą żywotność.


Zacznijmy od gruntownego oczyszczenia licowych butów. Użyj suchej szmatki, aby usunąć brud i kurz, a następnie przetrzyj buty wilgotną ściereczką, najlepiej nasączoną specjalnym środkiem do pielęgnacji skóry.


Pamiętajmy o szczególnym traktowaniu butów z zamszu. Im pomoże porządne (ale niezbyt mocne!) wyszczotkowanie i, w razie potrzeby, użycie gumki do zamszu. Więcej przeczytasz o czyszczeniu butów zamszowych w tym artykule lub tutaj.

Jeśli obuwie potrzebuje bardziej zaawansowanej pielęgnacji, możesz rozważyć profesjonalną renowację.


Przy okazji czyszczenia warto też zrobić ogólny przegląd stanu butów - cholewek, zamków, podeszw i obcasów. Zwróć szczególną uwagę na to, czy fleki potrzebują wymiany. W razie ewentualnych usterek oddaj buty do naprawy u sprawdzonego szewca.

czarne-skorzane-kozaki-baila.jpg czarne-zamszowe-kozaki-abbey1.jpg

CZARNE BOTKI CRISTALLI

BOTKI NA PLATFORMIE DARCO

CZARNE KOZAKI BAILA

ZAMSZOWE KOZAKI ABBEY

 

Krok 2: Pielęgnacja

Po oczyszczeniu licowych butów, przyszedł czas na pielęgnację. Minimum to nałożenie na wyczyszczone buty jednej warstwy odżywczego kremu koloryzującego. Nie pastuj i nie poleruj. Pozwól, by nałożony środek odżywił i zabezpieczył Twoje buty przez okres leżakowania. Ten proces pomoże utrzymać skórę w dobrej kondycji i nada butom elegancki wygląd.

 

Krok 3: Zabezpieczenie kształtu

Aby uniknąć odkształceń butów w trakcie przechowywania, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli masz, włóż do środka prawidła. Jeśli nie, wypchaj je zwiniętymi gazetami. Pomogą one utrzymać kształt buta i dodatkowo zaabsorbują wilgoć i nadają przyjemny zapach
Jeśli lubisz aromaty, dla dodatkowego efektu możesz nasączyć gazety śladową ilością olejku eterycznego o swoim ulubionym zapachu.

 

Krok 4: Odpowiednie spakowanie

Przygotowane buty najlepiej spakować do kartonowych pudełek, które otrzymujemy wraz z butami przy ich zakupie. Możesz także takie opakowanie wykonać sama ze zwykłego kartonu.


Tekturowe pudełka zapewniają dobrą ochronę przed kurzem i światłem, dzięki czemu nie buty nie brudzą się, ani nie blakną. Zazwyczaj mają one na bocznej ściance specjalny otwór, który zapewnia cyrkulację powietrza i pomaga w uniknięciu wilgoci, a nawet pleśni. Pudełka ułatwiają również organizację. Łatwo je ułożyć, a także zlokalizować odpowiednią parę. Jeśli na pudełku nie ma jasnej informacji co to za model, możemy je własnoręcznie podpisać lub nakleić na nich wydrukowane zdjęcie butów.


Jeśli jednak nie chcemy lub nie możemy używać pudełek, warto zdecydować się na bawełniane worki. Zajmują mniej miejsca i również zapewniają wentylację i ochronę przed kurzem. Odkładając taką parę upewnij się, że są zabezpieczone wewnątrz (patrz krok 3) oraz że nie są zbyt ściśnięte.


Unikaj przechowywania obuwia w plastikowych reklamówkach. Nie ma w nich cyrkulacji powietrza, a twoje buty mogą łatwo spleśnieć.

   

  

Krok 5: Odpowiednie przechowywanie

Ostatnim krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca do przechowywania butów. Warto, aby było ono suche i utrzymywało stałą temperaturę. Unikajmy miejsc o wysokiej wilgotności, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na skórę butów.
Jeśli zastanawiasz się gdzie przechowywać buty poza sezonem, koniecznie przeczytaj artykuł, który pojawi się wkrótce na naszej stronie. Opowiemy w nim o różnych sposobach na przechowywanie, szczególnie na małej przestrzeni.


Aby go nie przegapić, warto zapisać się do naszego newslettera - napiszemy do Ciebie, kiedy się pojawi!

 

 

Podsumowując, odpowiednie przechowywanie zimowych butów to klucz do ich długotrwałego użytkowania. Dbajmy o nie, podejmując się kilku prostych kroków - odpowiedniego czyszczenia, pielęgnacji, zabezpieczenia oraz odpowiedniego spakowania i przechowywania.
Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, z pewnością Twoje buty będą cieszyć swoim doskonałym wyglądem i komfortem przez wiele sezonów.

 

  

CZARNE BOTKI TREVISO

BOTKI SERRA BRĄZ JASNY 

CZARNE SZTYBLETY MEIRA

EKSKLUZYWNE BOTKI ANNE

  

 

 

 

Komentarze

Zostaw komentarz