Proste i ekologiczne sposoby na wyczyszczenie butów zamszowych

06 gru, 2019

Buty zamszowe mają swój nieodparty urok. Charakterystyczne włoski, nadają skórze matowy kolor, a tym samym sprawiają, że kolory nabierają ciekawej głębi. Wiele osób jednak rezygnuje z zakupu wymarzonych zamszowych zimowych butów, bo nie wie, jak je czyścić. Tymczasem, to nic trudnego!

Poniżej przedstawiamy kilka prostych, domowych i ekologicznych sposobów na czyszczenie butów z nubuku.

jak czyścić skórę zamszową i nubuk porady

Gumka do mazania

Jeżeli nasze buty są suche, ale zakurzone, poobijane, czy widocznie przybrudzone, możemy to ślady zlikwidować dzięki zwyczajnej gumce do ścierania. Poradzi sobie nawet z zaschniętym błotem! Ale pamiętajmy, że musi to być gumka biała.

Wystarczy, że będziemy delikatnie pocierać gumką do mazania w miejscu zabrudzenia, a następnie strzepiemy pozostałość gumki, która się charakterystycznie kruszy (tak, jak podczas ścierania ołówka).

jak czyścić skórę zamszową i nubuk porady

Skórka chleba

Skóra od chleba działa na takiej samej zasadzie, jak gumka – jednak sprawdza się lepiej w przypadku niewielkich zabrudzeń. Pamiętajmy, żeby pocierać zamszowe kozaki skórką, nie wnętrzem chleba.

jak czyścić zamsz skórką do chleba

jak czyścić skórę zamszową i nubuk porady

Szczoteczka do zębów

Suche buty możemy wyszczotkować także szczoteczką do zębów. Przy wyborze szczoteczki pamiętamy jednak, że musi to być szczoteczka miękka lub średnia, zbyt twarda może uszkodzić zamsz, a tego przecież nie chcemy. Miękkość szczoteczki zawsze zaznaczona jest na opakowaniu.

Zamiast kupowania nowej, możemy wykorzystać też tą, którą zużyliśmy. Taka szczoteczka ma miękkie, już wypracowane włosie. Nie zapomnijmy jednak wyczyścić jej porządnie z pozostałości pasty do zębów!

Kozaki pocieramy delikatnie, wyczesując zabrudzenia. Szczotkujemy zgodnie z kierunkiem włosia (nie pod włos).

jak czyścić skórę zamszową i nubuk porady

Mikstura z mleka i sody oczyszczonej

Przy bardzo mocnych zabrudzeniach, z którymi nie radzą sobie powyższe sposoby, możemy przyrządzić płyn do mycia zamszu. 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej przypadają na jedną szklankę mleka. W miksturze moczymy szmatkę i bardzo delikatnie pocieramy plamy. Buty zostawiamy do całkowitego wyschnięcia (ale nie przy bezpośrednim źródle ciepła jak np. kaloryfery. Mokra skóra może się przez takie suszenie odkształcać).

jak czyścić zamsz mlekiem i sodą oczyszczoną

Przy zastosowaniu mikstury z mleka sody oczyszczonej najpierw przetestujmy ją na mało widocznej części buta (najlepiej od wewnętrznej strony, tuż przy podeszwie). Taki test powoli nam upewnić się, że nasza mikstura jest dobrze przygotowana oraz nie przyciemnia koloru butów po wyschnięciu (podobnie postępuj z każdym kupionym środkiem do czyszczenia zamszu).

Jak widzicie – czyszczenie zamszu nie jest trudne! Zachęcamy więc do przejrzenia naszej oferty kozaków i botków zamszowych! Wszystkie wykonane są ze skóry włoskiej!

Zamszowe botki Laurene camel Beżowe zamszowe botki Imala Czarne zamszowe botki Ottavia

Zamszowe botki Laurene camel | Beżowe zamszowe botki ImalaCzarne zamszowe botki Ottavia

Beżowe zamszowe kozaki Tessie https://www.saway.pl/kozaki/2544-zamszowe-kozaki-estelle-rude.html Czerwone zamszowe kozaki Valentina

Beżowe zamszowe kozaki Tessie | Zamszowe kozaki Estelle rudeCzerwone zamszowe kozaki Valentina

Komentarze

Zostaw komentarz