Jak wyczyścić zamszowe buty? Praktyczny poradnik

31 lip, 2019

Obuwie z zamszu uwielbiają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Warto zatem wiedzieć, jak czyścić buty zamszowe, by mogły Ci służyć jak najdłużej. Nie martw się zabrudzeniami i wypróbuj domowe sposoby od Saway!

Skoro czytasz ten artykuł, wiesz już, że zamszowe buty są równie stylowe, co trudne w konserwacji. Z tego poradnika dowiesz się, jak przede wszystkim nie dopuścić do zgromadzenia się zanieczyszczeń na ich powierzchni, jak czyścić je preparatami dostępnymi w sklepach i domowymi sposobami. I gdzie szukać pomocy, jeśli żadna z metod nie poradzi sobie z plamami na Twoich butach. Dowiedz się, czym wyczyścić buty zamszowe, nie uszkadzając ich.

Nowe zamszowe buty? Zaimpregnuj je!

Do tej zasady warto stosować się tak naprawdę niezależnie od tego, czy masz buty z zamszu, czy z jakiegokolwiek innego rodzaju skóry. Dokładna impregnacja doprowadzi do tego, że kurz i inne zanieczyszczenia nie będą się tak łatwo osadzać na powierzchni skóry. Sprawi także, że obuwie stanie się bardziej odporne na wodę. Jak zaimpregnować szpilki zamszowekozaki zamszowe czy inne buty wykonane z tego materiału? Suche obuwie spryskaj z odległości 30 cm preparatem w sprayu (możesz go kupić w dowolnym sklepie obuwniczym), unikając pokrycia nim podeszwy. Następnie zostaw do wchłonięcia i wyschnięcia, najlepiej na dobę. Pamiętaj, by impregnację przeprowadzać w wietrzonym pomieszczeniu, by nie podrażnić dróg oddechowych. Jesienią i zimą taką operację możesz powtarzać co kilka tygodni. Pamiętaj jednak, by impregnację zawsze poprzedzać dokładnym czyszczeniem butów zamszowych i ich wysuszeniem.

Jak czyścić buty zamszowe?

Czym wyczyścić buty zamszowe? Czyli o środkach chemicznych

Choć impregnacja pomaga w utrzymaniu obuwia w dobrym stanie, nie wykluczy całkowicie zabrudzeń. Jakimi preparatami można czyścić zamszowe buty? Zacznijmy od środków do pielęgnacji dostępnych w sklepach obuwniczych. Zamszowych butów lepiej nie czyścić na mokro ani tłustymi pastami. Sprawdzą się tu głęboko czyszczące, lekkie pianki bez rozpuszczalników i silikonów. Jeśli jednak chcesz mieć całkowitą pewność, że czyszczenie butów zamszowych im nie zaszkodzi, wykorzystaj miękkie szczoteczki (ale wystrzegaj się gwałtownego szorowania!) i gumki do zamszu.

Czyszczenie zamszowych butów domowymi sposobami

Jeśli zastanawiasz się, jak wyczyścić buty zamszowe, powinieneś wiedzieć, że podstawą jest szybka reakcja. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego środka do pielęgnacji, skorzystaj z jednego z tych domowych sposobów: pocierania miękką stroną skórki od chleba to sposób, o którym przeczytasz w każdym poradniku. I nic dziwnego! Jest tak skuteczny, jak czyszczenie specjalną gumą. Którą, skądinąd, możesz zastąpić też białą gumką do mazania. „Leczenie” wyświeconych obszarów pilnikiem do paznokci polega na pocieraniu wytartych miejsc twardą papierową polerką do manicure. Nie brzmi, jakby miało pomóc, prawda? Tymczasem takie działanie podnosi włoski i odświeża zamsz! Wywabianie soli papierem toaletowym to rozwiązanie, wydawałoby się, problemu nie do pokonania. Sól wżerająca się w zamsz to przecież koniec dla zimowych botków czy kozaków! Nie, jeśli zastosujesz bardzo prosty trik. Na plamę z soli przyłóż dwa listki papieru toaletowego (złożone jeden na drugim), zmocz delikatnie gąbką nasączoną wodą i pozostaw do wyschnięcia. Sól zniknie wraz z papierem.

Czym wyczyścić buty zamszowe?

Potrzebna pomoc profesjonalistów? Te pracownie uratują Twoje buty

Może się jednak zdarzyć, że Twoje zamszowe buty będą tak zniszczone, że samodzielne czyszczenie nie pomoże. To jednak nie oznacza, że nadają się tylko do wyrzucenia. Daj im szansę, zwłaszcza jeśli to Twoja ulubiona para, i skorzystaj z pomocy specjalistów. Takie firmy jak krakowskie Czyste Buty, ShoeShine czy warszawskie WoshWosh potrafią zdziałać cuda i dać nowe życie butom. Kiedy już wiesz, jak czyścić zamszowe buty, zasługujesz na parę. Albo kilka. Wybierz je w Saway!

Komentarze

Zostaw komentarz