Zamsz czy lico?

02 gru, 2020

Poszukując idealnych butów, często stajemy przed dylematem, jaką skórę wybrać. Zdecydować się na kozaki zamszowe, czy ze skóry licowej? Co sprawdzi się lepiej?

Skóra naturalna

Przede wszystkim, oba typy skóry są bardzo wytrzymałe. Odpowiednia pielęgnacja butów skórzanych zapewnia im wytrzymałość na długie lata. To najczęściej brak wiedzy lub zapomnienie o regularnym czyszczeniu i impregnacji butów sprawia, że szybko się niszczą, płowieją, czy przemakają.

Czarne kozaki Harmony

Czarne kozaki Harmony

Skóra licowa

Skóra licowa to skóra o gładkiej powierzchni. Do uzyskania takiego efektu podlega ona specjalnej obróbce, pokrywa się ją różnymi substancjami m.in. woskiem. Sprawia to, że lico samo z siebie jest bardziej odporne na wilgoć czy zabrudzenia. Jednak nie traktujmy tej cechy jako gwarancji niezniszczalności – jeżeli buty przemokną, nieodpowiednie suszenie może skórę odkształcić.

Skóra licowa jest często wybierana w okresie jesienno-zimowym, ponieważ dla większości z nas jej pielęgnacja wydaje się łatwiejsza. Równocześnie, ten typ skóry uważany jest za klasyczny i elegancki, więc jeżeli potrzebujesz kozaków na oficjalne wyjścia, skóra licowa jest dobrym wyborem.

Beżowe zamszowe kozaki Tessie

Beżowe zamszowe kozaki Tessie

Skóra zamszowa

Zamsz to skóra matowa, pokryta włoskami. Charakterystyczną cechą zamszu jest „zmienianie koloru” w zależności od kierunku ułożenia się włosków.

Skóra zamszowa niesłusznie uznawana jest za dużo bardziej skomplikowaną w pielęgnacji i mniej trwałą.  Prawdą jest, że ma większe skłonności do pochłaniania wody, ponieważ nie ma za sobą obróbki, jaką przeszła skóra licowa. Jednak jeżeli spojrzymy choćby na zamszowe buty górskie, które radzą sobie w każdych warunkach pogodowych – możemy śmiało powiedzieć, że wszystko zależy od naszej pielęgnacji.

Przede wszystkim, nie używamy do pielęgnacji butów zamszowych kremów czy past, jakie używamy w przypadku lica. W ten sposób natychmiast zniszczymy buty.

To, o czym musimy pamiętać przy butach zamszowych, to impregnacja. Chroni ona skórę zamszową przed pochłanianiem wilgoci. Niestety wiele osób zapomina, że impregnacja powinna zostać wykonana po każdym czyszczeniu, nie tylko zaraz po zakupie. Do czyszczenia zamszu używa się delikatnych szczoteczek, które można znaleźć w większości sklepów obuwniczych.

Kozaki Kendal camel coccodrillo

Kozaki Kendal camel coccodrillo

Więc jaką skórę wybrać?

Tę, która bardziej ci się podoba! Obie skóry są wytrzymałe i piękne, wszystko więc zależy od twojego gustu. W naszym sklepie znajdziesz wiele różnych wariantów kozaków zimowych. Kozaki za kolano czy przed kolano proponujemy w obu wersjach skóry, aby każda z pań znalazła buty idealne dla siebie.

Czarne kozaki Sahara

Czarne kozaki Sahara

https://www.saway.pl/kozaki/4880-czarne-kozaki-lennie.html

Czarne kozaki Lennie

Czarne zamszowe kozaki Delarosa

Czarne zamszowe kozaki Delarosa

Zamszowe kozaki Elinor koniak

Zamszowe kozaki Elinor koniak

Czarne zamszowe kozaki Harmony

Czarne zamszowe kozaki Harmony

Komentarze

Zostaw komentarz